Aktualności

Darowizna od Merck dla Fundacji 10/06/19

W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2019 r. w Łodzi odbyła się VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Ponad 900 uczestników tej konferencji odwiedziło Symulator SM , po to aby zapoznać się i lepiej zrozumieć objawy choroby jakich doświadczają pacjenci ze stwardnieniem rozsianym.
Uzbierana kwota tj 10,000 zł  za wejście do symulatora będzie przekazana na Fundację Centrum Rehabilitacji Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie.
Firmie Merck bardzo dziękujemy.

 

Światowy Dzień MS 30 maja 2019 29/05/19

Światowy Dzień MS 2019 odbędzie się 30 maja.

Kampania 2019 będzie nosiła nazwę „My Invisible MS”  a tematem tegorocznych obchodów jest widoczność.

My Invisible MS podnosi  świadomość ludzi na niewidzialne objawy i  wpływ SM na jakość życia.

Kampania to głos do wszystkich dotkniętych SM, to podzielenie się  niewidocznymi objawami SM, wyrażenie tego co inni nie znają i nie rozumieją o SM, w celu podważenia wspólnych nieporozumień.

https://worldmsday.org/

 

Bociany 10/04/19

Często narzekamy na to, że nie wiemy co obejrzeć w telewizji, często słyszę mówi się że…. nic w tej telewizji niema…. A ja polecam niesamowity film akcji, zarazem romantyczny, przyrodniczy który skończy się gdzieś w sierpniu . Internet daje nam możliwość podglądania zwierząt w ich środowisku naturalnym. Ostatnio często tam zaglądam i polecam wam, naprawdę można się wciągnąć, i nie przeszkadza, że nie oglądaliście od pierwszych odcinków . Przedstawiam wam bociany z Ośrodka Rehabilitacyjnego dzikich zwierząt – Klekusiowo w Raciborowicach Górnych. Wczoraj bocian zniósł drugie jajo , więc trzeba czekać na kolejne, albo na małe bocianki. Pozdrawiam Małgorzata Lewita

https://klekusiowo.pl/#kamera

Jacek Noch ….,, Jestem rencistą, mi płacą za to że żyję…..” 03/04/19

Wczorajszy reportaż (tzn 2.04.2019 r) w Programie Expres Reporterów skłonił mnie do tego aby przedstawić wam osobę chorą na Stwardnienie Rozsiane, pewnie wielu z was już słyszało o nim.
Jacek Noch znalazł sposób na swoje życie, nie poddaje się, walczy. Zajmuje się Stand Up-em, gdzie chorobę traktuje jako źródło inspiracji scenicznej. Napisał również książkę pt.,,Taki trochę chory”
Odwiedźcie jego profil na FB oraz obejrzyjcie filmiki na You Tube
Tak mówi o sobie
….,, Jestem rencistą, mi płacą za to że żyję…..”

 

Cały ten cukier …. 02/04/19

Cały ten cukier ….

Tyle informacji krąży na temat cukru i jego odpowiedników…niestety nie są to DOBRE informacje.

Cukier jest w dużym stopniu odpowiedzialny za:
-cukrzycę (i jej powikłania…),
-nadwagę i otyłość,
-choroby serca,
-choroby nowotworowe,
-choroby neurodegeneracyjne (w tym SM),
-przyśpiesza starzenie się,
-zmniejsza przyswajanie wielu składników,
-dzieci: nadpobudliwość (często MYLNIE diagnozowane zaburzenia zachowania…),
-dorośli: problemy ze snem, rozdrażnienie (po „cukrze” czujemy się chwilowo szczęśliwi ale spadek jego poziomu we krwi prowadzi do pogorszenia nastroju…)

Można tak wymieniać bez końca.

UZALEŻNIENIE OD CUKRU DOTYKA NAWET 95% LUDZI.
CUKIER UZALEŻNIA NAWET 8 RAZY BARDZIEJ NIŻ KOKAINA A JEST POWSZECHNIE DOSTĘPNY I LEGALNY…

Podejmijmy WYZWANIE i choć nie dopisuje pogoda za oknem zróbmy wiosenne porządki w NASZYCH ORGANIZMACH
Odstawmy cukier lub przynajmniej ograniczmy !
Zwracajmy uwagę na składy produktów (rodzaj cukru, ilość cukru na 100g produktu).

START DZIŚ

Koniec  do nałogu lepiej nie wracać, ale wyznaczmy sobie Święta jako nasz cel  to tylko kilka tygodni a może wiele zmienić

Ps. Masz pomysł jak sobie radzić z wyzwaniem ? podziel się z innymi! w grupie siła

Polecam także film: „Cały ten cukier” daje do myślenia

https://youtu.be/BmOqtLVTW-Y

Polecamy 02/04/19

Zdrowe odżywianie nie musi być ani nudne ani trudne !!!

Proponuję DESER Z NASIONAMI CHIA 
-spód: orzechy włoskie,
-I warstwa: zblendowane – jabłko, banan, awokado (przewaga jabłka ),
-II warstwa: nasiona chia z mlekiem kokosowym (nasiona chia mieszamy z mlekiem kokosowym w proporcji 5 łyżek na 1 puszkę mleka kokosowego- można też użyć innego mleka np. ryżowego), miód,
-III warstwa: truskawki z malinami -blendowane,
-wierzch: pestki dyni, nasiona sezamu czarnego i białego.

Deser jest idealnym zamiennikiem dla popularnych słodyczy. Dodatek miodu daje nam słodycz a dodatek orzechów, chia i owoców – bogactwo witamin i składników mineralnych 

Można w nim wykorzystać także PYŁEK PSZCZELI , który sam w sobie raczej nie ma konkretnego smaku  jednak jest źródłem substancji zawartych w miodzie pozbawionym dodatku cukrów  (zwłaszcza naturalne antybiotyki wspierające odporność!).

Smacznego 

Bal Karnawałowy 26.02.2019 r. 27/02/19

……Niech żyje Bal!
Bo to życie, to Bal jest nad Bale!
Niech żyje Bal!
Drugi raz nie zaproszą nas wcale!
Orkiestra gra!
Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte!
Dzień warty dnia!
A to życie zachodu jest warte! …
Tak śpiewa Maryla Rodowicz w swoim wielkim przeboju. Można powiedzieć że ten bal był nad bale, muzyka, niesamowite przebrania, wszystko naj.
Obejrzyjcie zdjęcia, sami zobaczycie ‍♂️‍♀️
Przez tydzień pod tym linkiem dostępne są wszystkie zdjęcia z balu
https://wetransfer.com/downloads/101ed82884cb511c01f2a949056d108f20190226221212/01306e?fbclid=IwAR2BGWj5gSA-MDU1Cl2eoSiQIvidvgC7jlvbdhbZzNg0jj7O6w5TliK0B8Q

Bal Karnawałowy styczeń 2019 31/01/19

W środę 30.01.2019 r. w Centrum odbył się bal karnawałowy.

Gorące rytmy porwały do tańca, diabełki, wilkołaki, myszkę, czarownice i inne  postaci. Wszyscy uczestnicy mieli świetne humory i dali się porwać wesołym, karnawałowym rytmom.

W trakcie trwania zabawy odbyły się również konkursy. A jak było zobaczcie na zdjęciach 🙂

czytaj dalej

Wieczorek, turnus 14.10-10.11.2018 19/11/18

O tym, że taniec przynosi wiele korzyści nie trzeba chyba nikogo przekonywać.  To chyba jedna z najprzyjemniejszych form wysiłku fizycznego, zaś jej elementy takie jak rytm czy muzyka mogą być wykorzystywane przy leczeniu niektórych schorzeń, wspomagać leczenie i rehabilitację. My bawiliśmy się dobrze.

czytaj dalej

Warsztaty kulinarne 29/10/18

W sobotę odbyły się kolejne Warsztaty Kulinarne w naszym Centrum Pacjenci wraz z Anitą i Hanią przygotowywali kolejne ciekawe potrawy ! Tym razem na stole zagościła fasola w słodkiej wersji, zielone naleśniki oraz pyszne koktajle…pacjenci przygotowywali także pyszne sałatki 

czytaj dalej

Polecamy 29/10/18

Długie jesienne wieczory sprzyjają podjadaniu…co zrobić aby nie mieć wyrzutów sumienia i nie zaprzepaścić letniej sylwetki?
W Centrum SM mamy na to radę ! Dodatkowo doznania smakowe i wizualne gwarantowane 
Propozycja na dziś to deser z jabłkami i nasionami chia oraz sałatka z owocami !
Przepis I:

czytaj dalej

Szkolenie Anna Jeszka 29/10/18

Właśnie zakończyłam już IV i zarazem ostatni moduł Medycyny Manualnej wg koncepcji Radosława Składkowskiego! Dziękuję za to że miałam możliwość uczestniczyć w tym kursie, dał mi sporo wiedzy, analizy, doświadczeń i sposobów aby zwiększyć efektywność terapii.

czytaj dalej

Wieczorek na turnusie 8 :) 31/08/18

Muzyka, taniec, odkrywanie nowych talentów  

15. Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY i JA – 4-8 września 2018 16/07/18

Już wkrótce w Centrum.

W ramach festiwalu będzie wyświetlany film ” Niebo jest wszędzie niebieskie” (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel (27 minut).
Film ten będzie trzeba zobaczyć, jest o osobie chorej na SM.

http://www.integracjatyija.pl/pl/aktualnosci/631-plakat-15-europejskiego-festiwalu-filmowego-integracja-ty-i-ja

Fizjoterapeuta będzie układał plan zabiegów 16/07/18

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji, które wprowadza możliwość planowania zabiegów fizjoterapii przez fizjoterapeutów. Dotąd takie zabiegi refundowane przez NFZ były planowane wyłącznie przez lekarzy i wykonywane przez fizjoterapeutów w oparciu o diagnozę lekarską oraz zlecenie.

http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Projekt-to-fizjoterapeuta-bedzie-ukladal-plan-zabiegow-zlecenia-lekarskie-niekonieczne,185806,2.htmlhttp://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Projekt-to-fizjoterapeuta-bedzie-ukladal-plan-zabiegow-zlecenia-lekarskie-niekonieczne,185806,2.html

Gramy w bule :) 06/07/18

Gdy jest pogoda to jest fajnie :))), terapia ręki oraz kinezyterapia odbywają się na przed Centrum. A tu w  cieniu drzew gramy w bule 🙂

Korzystne zmiany dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności 05/07/18

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Świadczenia opieki zdrowotnej  dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących.
To oznacza, że:

-placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,

-w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,

-świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Ważne: niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.  Zachęcamy do składania dokumentów w celu uzyskania orzeczenia.

Źródło: NFZ

Warsztaty kulinarne – Turnus czerwiec-lipiec 2018 04/07/18

Warsztaty kulinarne organizowane są na każdym turnusie, prowadzone są pod czujnym okiem Anity-dietetyka w ramach terapii ręki. Jest to dla nas niepowtarzalna szansa na poszerzenie swoich umiejętności, poznania nowych dań jak i połączenia produktów. Później czeka nas chwila prawdy – degustacja stworzonego przez Nas dzieła   ;))

Wielkie dzięki dla fotografa Adriana 🙂

 

czytaj dalej

Pożegnanie dr Ignacego Milca 21/06/18

Wczoraj  20.06.2018.pożegnaliśmy naszego wieloletniego pracownika naszego Centrum dr n. med. Ignacego Milca. Serdecznie dziękujemy mu za całe serce, które codziennie wkładał w swoją pracę z naszymi pacjentami oraz że mieliśmy możliwość nauczyć się od niego wielu różnych nowych technik leczniczych przydanych w naszym fachu. Mamy nadzieję, że Pan Doktor od czasu do czasu odwiedzi nasze Centrum 

 

czytaj dalej

30 maja 2018 część II WordMSDay 18/06/18

Część II Piknik w parku miejskim w Szczecinku: fit jedzonko dla każdego – specjalność nasza pizza i nie tylko, loteria fantowa, wspólne granie na dzwoneczkach, malowanie twarzy, masaż leczniczy, studio fryzur, masaż głowy, artterapia dla całej rodziny.

 


Zdjęcia Leszek Gargul Foto Borne

czytaj dalej

Artykuł naszego pacjenta Wiesława Rogalskiego -taka mała reklama Centrum :) 20/07/17

                                                                                                                                                                                                                     „I to jest powód,
dla którego wyleczenie z wielu chorób jest nieznane lekarzom Hellady,
ponieważ oni ignorują całość, która musi być brana pod uwagę,
jako, że część nie może być zdrowa, dopóki całość nie jest zdrowa.”
Sokrates

BORNE SULINOWO.
Jedno z najmłodszych miast w Polsce, nie tylko dlatego, że status miasta formalnie otrzymało 15 września 1993 roku, lecz także dlatego, że dopiero w 1992 roku „w cudowny sposób” po wyjeździe ostatniego transportu żołnierzy radzieckich ukazało się w ogóle na mapach Polski. Przez okres ponad 80 lat należało do trzech państw, no, ale to już inna historia…
To tutaj kilku pasjonatów umiejscowiło budowę ośrodka rehabilitacji chorych na stwardnienie rozsiane. Za wzór wzięto istniejące w Melsborg w Belgii, Haslev w Danii oraz pierwszy polski ośrodek w Dąbku koło Ciechanowa.

czytaj dalej

Choreoterapia z Michaliną 05/07/17

Wygibasy z Michaliną to niezła rehabilitacja 🙂

Boże Ciało 2017 r. 03/07/17

Centrum Rehabilitacji corocznie w Święto Bożego Ciała ma za zadanie ustawienie jednego z ołtarzy na trasie procesji.  Wszystko wyglądało pięknie dzięki Monice Kolosz-Perz.  A o to krótka relacja.

czytaj dalej

Obchody 10-lecia Centrum 30/06/17

W dniach 2-3 grudnia 2016 r. odbyły się obchody z okazji 10-lecia istnienia naszego Centrum. Oto relacja z

koncertu który odbył się  w sobotę 3 grudnia 2016 r.w Centrum Rehabilitacji

Boże Narodzenie 21/12/16

Zdrowych, Radosnych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku 2017  

 życzy Zespół Centrum Rehabilitacji

Zajęcia psychomotoryczne 15/12/16

1 grudnia br. zakończył się kolejny cykl treningów psychomotorycznych organizowanych w naszym Centrum. Celem zajęć psychomotorycznych jest poprawa sprawności umysłowej i wydolności fizycznej organizmu, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz nawyku płynności ruchów celowych. Ćwiczenia pozwalają wyładować nadmiar energii, zmniejszyć apatię i złagodzić napięcie związane z chorobą. Dodatkową korzyścią z uczestnictwa jest poprawa ogólnego samopoczucia i świetna zabawa. Uczestnikom z turnusu -Listopad 2016- gratulujemy wytrwałości i dziękujemy za 3 tygodnie spotkań.

czytaj dalej

Praca dla pielęgniarki 23/11/16

Oferta pracy dla pielęgniarki.
Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im Jana Pawła II w Bornem Sulinowie zatrudni pielęgniarkę.
Wymagane wykształcenie średnie, aktualne prawo wykonywania zawodu oraz doświadczenie w zawodzie. Praca w systemie zmianowym. Forma zatrudnienia do uzgodnienia.
Pytania oraz CV proszę przesyłać na adres: g.gorzyczka@centrumsm.eu Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz 926, ze zm.)”

Warsztaty kulinarne- turnus wrzesień-październik 2016 07/10/16

Wrześniowe warsztaty jak każde okazały się kuchennymi rewolucjami;). Wspólnie z Anią i Anitą przygotowywaliśmy pyszne jedzonko;) na początku gościł deser z jarmużem, jabłkiem, bananem, cytryną oraz mlekiem kokosowym i nasionkami Chia. Gościły również pyszne naleśniki bezglutenowe, gryczane oraz kokosowe z owocami na gorąco.

czytaj dalej

Festiwal Integracja Ty i Ja 04/10/16

6 -10 września 2016 r.  odbywał się coroczny Europejski Festiwal Integracja Ty i Ja. Organizatorami Festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Celem Festiwalu jest promowanie idei integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach.

czytaj dalej

Konferencja ECTRIMS 2016 Londyn 28/09/16

Żegnamy ECTRiMS 🙂 tym razem w Lodynie było 8000 uczestników konferencji 🙂 wracamy do Was doładowane nową wiedzą o SM oraz pełne zapału do kolejnych badań naukowych. Do zobaczenia w Polsce a dokładnie w Bornem Sulinowie 🙂

czytaj dalej

30-lecie PTSR Koszalin 27/09/16

4 czerwca 2016 r. delegacja z naszego centrum uczestniczyła w obchodach 30-lecia istnienia oddziału PTSR w Koszalinie. Z tej okazji nasza fizjoterapeutka Renata Rautszko przeprowadziła wykład pt.: Interdyscyplinarny program rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym. czytaj dalej

Historia Anny 27/09/16

Zachęcamy do obejrzenia REPORTAŻU- KAMPANII SM-WALCZ O SIEBIE:)
Poznajcie niesamowitą historię Anny. Sama o sobie mówi „ja mam SM, ale SM nie ma mnie”.

czytaj dalej