Artterapia

Sztuki nie wymyślono. Jest ona czymś naturalnym i przynależnym człowiekowi. Ludzie od dawna wykorzystywali sztukę, aby wyrazić uczucie bólu, strachu, radości, by komunikować się z innymi i mówić im o otaczającym świecie. W sztuce ujawniają się ludzkie uczucia i emocje zarówno pozytywne jak i negatywne.
Na zajęciach staramy się umożliwić uczestnikom warsztatów przelewanie w procesie twórczym przeżyć i obserwacji na papier, ale nie tylko. Stosujemy różne techniki artystyczne:

Biżuteria artystyczna

Warsztaty filcowania na mokro. Na warsztatach zapoznamy się z techniką filcowania na mokro. Krok po kroku nauczymy się procesu filcowania pod wpływem wody, mydła, ciepła rąk i działania mechanicznego, którym spilśnia się owczą wełnę tworząc elementy potrzebne do wykonania artystycznej biżuterii. Uczestnicy wykonają filcowe kulki, które posłużą do wykonania naszyjnika, bransolety i kolczyków, nauczymy się jak tworzyć formy płaskie i trójwymiarowe, kwiat-broszka, ozdoba do opaski, torebki, paska, naszyjnika.

Warsztaty wykonania biżuterii artystycznej przy użyciu filcu akrylowego, koralików, linek, drucików, sznurka. Tworzenie autorskiej niepowtarzalnej biżuterii.

Decoupage

Decoupage – technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa) Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika decouper wycinać.

Malarstwo

Malarstwo akwarelowe i akrylowe, tusz,plakatówka. Malowanie na papierze akwarelowym , płótnie, tekturze, techniki własne, mieszane … Tworzenie obrazu za pomocą kleksa, nitki lub słomki Poznanie znaczenia koloru, wyrażenia emocji za jego pomocą.

Wykonanie kartek, figurek, elementów dekoracyjnych przy użyciu różnych technik plastycznych.

Po przez poznanie różnych technik plastycznych ćwiczymy kontrolę mięśni, zmniejszamy mimowolne ruchy rąki ich drżenie, dostosowujemy ruchy do narzędzi pracy, rozwijamy koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację w zadaniu. Formy i metody dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Ideą warsztatów jest zwrócenie uwagi nie tylko na efekt końcowy pracy twórczej, ale i na sam proces tworzenia.
Nie malujemy dzieła sztuki, nic nas nie ogranicza, nie ma dobrych i złych prac. Najważniejszy jest sam proces twórczy, przebywanie i tworzenie w grupie daje wiele satysfakcji i radości.

zd2

https://www.facebook.com/artBorneMonia/