Terapia zajęciowa

Pracownia Terapii Zajęciowej – zmodernizowana w marcu 2011 r. w której jednoczasowo może pracować kilka pacjentów na różnych stanowiskach.

Nowocześnie wyposażona w której pracuje 2 wykwalifikowanych terapeutów zajęciowych oraz artyści. Oprócz stołów i zestawów do ćwiczeń manualnych oraz urządzeń pomiarowo-diagnostycznych, sala terapeutyczna wyposażona jest w nowoczesny, automatyczny zestaw kuchenny z możliwością dostosowania blatu i szafek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sala terapeutyczna stanowi miejsce na różnorodne formy rękodzielnictwa tj. tworzenie biżuterii artystycznej, malarstwo, decoupage itp.

Arteterapia:

Sztuki nie wymyślono. Jest ona czymś naturalnym i przynależnym człowiekowi. Ludzie od dawna wykorzystywali sztukę, aby wyrazić uczucie bólu, strachu, radości, by komunikować się z innymi i mówić im o otaczającym świecie. W sztuce ujawniają się ludzkie uczucia i emocje zarówno pozytywne jak i negatywne.

Na zajęciach staramy się umożliwić uczestnikom warsztatów przelewanie w procesie twórczym przeżyć i obserwacji na papier, ale nie tylko. Stosujemy różne techniki artystyczne: Biżuteria artystyczna, decoupage, tworzenie autorskiej niepowtarzalnej biżuterii np. wykonanie broszki, kolczyków, pierścionka, naszyjnika, wykonywanie kartek, figurek, elementów dekoracyjnych przy użyciu różnych technik plastycznych.

Poprzez poznanie różnych technik plastycznych ćwiczymy kontrolę mięśni, zmniejszamy mimowolne ruchy ręki ich drżenie, dostosowujemy ruchy do narzędzi pracy, rozwijamy koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację w zadaniu. Formy i metody dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Ideą warsztatów jest zwrócenie uwagi nie tylko na efekt końcowy pracy twórczej, ale i na sam proces tworzenia.

Nie malujemy dzieła sztuki, nic nas nie ogranicza, nie ma dobrych i złych prac. Najważniejszy jest sam proces twórczy, przebywanie i tworzenie w grupie daje wiele satysfakcji i radości.

terapia_042012